U Zagrebu se 2025. godine čini da potraga za stanom izaziva više uzdaha nego ikad. Mnoge rasprave na društvenim mrežama govore o cijenama koje su dosegle nevjerojatne visine, a novi Zakon o nekretninama dodatno je pomiješao karte. Neki tvrde da su cijene toliko narasle da je, primjerice, prosječna garsonijera u centru postala luksuz pa se često čuje i šala kako je “jedno od najvećih postignuća u životu – pronaći povoljan stan u Zagrebu”.

Dojam je da su se najmodavci počeli čvršće držati svojih pravila, posebno zbog poreza na nekretnine koji sada, ovisno o kvadraturi, može iznositi i do 8 eura po četvornom metru. Pojedini primjeri iz prakse, poput zahtjeva za višestrukim depozitima, dodatno su potaknuli rasprave o tome tko u konačnici snosi teret novih nameta. Dok neki to vide kao izgovor za podizanje stanarina, vlasnici stanova ističu da je prilagodba nužna jer su porezni troškovi neizbježni.

Pregled trenutačnih cijena i trendova

Cijene se sve češće formiraju prema lokaciji i stanju nekretnine, ali i uzimajući u obzir utjecaj novog zakona. Tako je, primjerice, garsonijera na Trešnjevci, koja je donedavno bila dostupna za 200 eura, sada oglašena po cijeni od 500 ili čak 550 eura. Raspravlja se o tome je li razlog povećana potražnja zbog rasta broja studenata ili sve veći interes turista, no odgovori često ovise o osobnim procjenama i iskustvima.

Najam stana u Zagrebu

Popularne zagrebačke četvrti za najam

Centar i okolni kvartovi poput Donjeg grada ili zone oko Martićeve već tradicionalno privlače one koji žele biti u žiži gradskih događanja. Maksimir i Trešnjevka drže visoku cijenu najma jer nude solidnu prometnu povezanost i dovoljno sadržaja, dok se kvartovi na rubnim dijelovima poput Sesveta ili Stenjevca čine pristupačniji – iako se ljudi tamo često brinu o dostupnosti autobusa. Bez obzira na kvart, mnogi se slažu da su stanovi u Zagrebu jednostavno – skupi.

Usporedba najma s drugim gradovima u Hrvatskoj

Često se čuje da se cijena stanova u Zagrebu može natjecati s onom u Splitu, koji je također postao itekako privlačan. Osijek i Rijeka mogu imati povoljnije najamnine, ali ništa ne uspijeva dosegnuti toliku popularnost kao glavni grad, gdje posao, studij i razni kulturni sadržaji privlače ogroman broj novih stanara. Spominje se da se čak i kvartovi u sesvetskom i zapadnom prstenu Zagreba sad drže visoke cijene, jer postoji uvjerenje da se sve može iznajmiti u roku od dva-tri dana.


Kako odabrati pravu lokaciju

Stanovanje u centru pruža svakodnevnu blizinu muzeja, restorana i noćnog života, ali i buku te probleme s parkiranjem. Rubni dijelovi nude malo više mira, zelenila i često nižu cijenu, no ostaje pitanje treba li svakodnevno putovati sat vremena do posla ili faksa. Nekad je najmudrije proučiti prometnu infrastrukturu i raspored tramvajskih linija, jer se time mogu uštedjeti “džepovi” vremena (i živaca).

Blizina fakulteta ili radnog mjesta često znači značajnu uštedu na troškovima prijevoza, pa se preporučuje potražiti stan u dijelu grada koji ima dobru povezanost tramvajem ili autobusom. Praktičan savjet je započeti pretragu s mapom grada, označiti ključna odredišta te zatim istražiti prosječne cijene najma u kvartovima unutar nekoliko kilometara od tih lokacija.


Pravna regulativa i ugovor o najmu

Dokument koji sve definira i osigurava određenu dozu mira jest ugovor o najmu. Obično uključuje precizne uvjete, ročnost i sigurnosni depozit koji služi kao jamac za vlasnika. Depoziti su, međutim, postali viši jer pojedini stanodavci strahuju od neplaćanja ili oštećenja nekretnine, pogotovo nakon što su i sami pod povećalom državnih poreza.

Ugovor bi trebao navesti tko plaća režije, kako se rješavaju kvarovi u stanu i što se događa kad najmoprimac odluči otići prije isteka dogovorenog roka. Pitanja o prijavi prebivališta i socijalnim pravima također znaju isplivati na površinu, stoga je važno dobro proučiti svaku stavku i, po potrebi, zatražiti savjet stručne osobe kako bi sve bilo po zakonu.


Savjeti za uspješnu potragu i pregovore

Online platforme svakako dominiraju, ali starija generacija voli reći da se povoljni stanovi često nađu “preko veze” ili uz oglasne ploče kvartovskih trgovina. Jedna anegdota otkriva kako je netko pronašao odličan stan preko starog prijatelja, i to bez pologa, jer je vlasnik bio sretan što prima “provjerenog” podstanara. Pregovaranje je sastavni dio najma, pa nije rijetkost ponuditi nižu cijenu ili iznijeti prijedlog o podjeli režija, osobito ako stan nije tip-top uređen.

Osobni obilazak je presudan, i to ne samo zbog mogućih rupa u zidovima ili loše instalacije. Dogodi se da fotografije izgledaju kao iz časopisa, pa je stvarnost pomalo razočaravajuća. U razgovoru s vlasnikom korisno je pitati o učestalosti kvarova i planovima za renovaciju, jer to kasnije može utjecati na sigurnosni depozit ili potencijalne dodatne troškove. Za potpis ugovora često se traži i osobna iskaznica, a ponekad i potvrda o zaposlenju, jer vlasnik želi znati hoće li svakog mjeseca dobiti dogovorenu stanarinu.


Dodatni troškovi i mjesečni računi

Mjesečni računi obuhvaćaju režije poput struje, vode, plina i interneta, a nerijetko su i viši nego što je prvotno navedeno. U starijim je zgradama izolacija loša, pa grijanje može “progutati” pozamašan dio budžeta. Pričuvu također treba uračunati, pogotovo ako je riječ o zgradi s liftom i zajedničkim prostorijama, a korisno je provjeriti i postoje li dugovanja na ime pričuve iz prošlih godina.

Da bi se smanjili mjesečni troškovi, upućeniji se raspituju o energetskoj učinkovitosti zgrade ili traže stanove u novogradnji s modernim sustavima grijanja i hlađenja. Neki pokušavaju dogovoriti prelazak na jeftinije internetske pakete ili pak koriste zajedničke servise s cimerima. Prije potpisivanja ugovora dobro je jasno razlučiti što sve spada u režije, jer neke stvari, poput pričuve ili održavanja dizala, vlasnik ponekad zaboravi spomenuti.

Režije

Zaključak

Tržište najma stanova u Zagrebu nikada nije bilo jednostavno, a 2025. godine dodatno se zakompliciralo zbog novih poreznih nameta i rasta potražnje. Lokacija se i dalje ističe kao presudan faktor, jer najbolje spaja životne potrebe i praktičnost, dok realna cijena često ovisi o spremnosti vlasnika da se prilagodi. Prije sklapanja ugovora važno je uzeti u obzir sve pravne aspekte te ne zaboraviti na dodatne troškove koji se mogu brzo nakupiti.

U konačnici, najam se može doživjeti kao stress-test za živce, ali i prilika za kvalitetno stanovanje u dinamičnom gradu. Ne mora sve uvijek završiti s lošim iskustvima, jer na forumima postoje i priče o fer stanodavcima te povoljnim stanovima pronađenim uz malo sreće i istraživanja. Jeste li spremni istražiti aktualne oglase? Preporuka je potražiti nove prilike već danas, jer nikada se ne zna kakav se dragulj može pronaći u zagrebačkoj ponudi!

Prijava

Registrirajte se

Resetirajte lozinku

Molimo unesite svoju email adresu nakon koje će te na vaš email primiti link za resetiranjem lozinke.