Dražba nekretnina postala je sve češća pojava ovog ljeta, s više od 300 stanova i kuća na prodaji putem e-Dražbe, što predstavlja značajan porast koji odražava šire ekonomske pritiske i izazove s kojima se suočavaju vlasnici nekretnina diljem zemlje.
Rast prodaje nekretnina putem dražbi
Trend prodaje nekretnina putem dražbi u Hrvatskoj nije nov, no razmjeri koje danas vidimo su zapanjujući. Svakog mjeseca sudovi potpisuju stotine novih zahtjeva za ovrhu, što signalizira tešku ekonomsku stvarnost za mnoge vlasnike nekretnina. Nekretnine koje se oduzmu stavljaju se na dražbu putem FINA-e, Financijske agencije Hrvatske, na platformi e-Dražbe.
Primarni pokretač ovog trenda je nemogućnost vlasnika nekretnina da ispune svoje financijske obveze. Jednom kada se nekretnina oduzme, ulazi u proces dražbe, gdje potencijalni kupci mogu licitirati. Proces je transparentan i dostupan, omogućujući širokom krugu kupaca, od privatnih osoba do tvrtki, sudjelovanje u dražbama.
Složenost prodaje
Međutim, prodaja ovih nekretnina nije jednostavna. Iako se na dražbi nalazi stotine nekretnina, nisu sve odmah prodane. Prema nedavnim podacima, samo oko polovice nekretnina navedenih na e-Dražbama pronađe kupca. To se može pripisati različitim čimbenicima, uključujući stanje nekretnine, njezinu lokaciju i početnu cijenu koju odredi sud.
Osim toga, velik broj nekretnina ostaje neprodan čak i nakon nekoliko krugova dražbe. Ovaj problem često nastaje kada je početna cijena previše visoka, što odbija potencijalne kupce. Kao odgovor na to, neke nekretnine prolaze kroz ponovljene dražbe, pri čemu se cijene postupno smanjuju dok se ne izvrši prodaja.
Banke, koje igraju ključnu ulogu u procesu dražbe, često su te koje iniciraju oduzimanje nekretnina zbog neplaćenih kredita. Međutim, one nisu zainteresirane za kupnju tih nekretnina. Njihov primarni cilj je povratiti dug, što često dovodi do toga da se te nekretnine stavljaju na dražbu po cijenama koje ne odražavaju uvijek tržišnu vrijednost.
Ova nepovezanost između tržišne vrijednosti i cijene na dražbi može otežati prodaju tih nekretnina. Potencijalni kupci su oprezni, svjesni da viša cijena možda ne odgovara stvarnoj vrijednosti nekretnine, posebno na nestabilnom tržištu nekretnina.
Utjecaji na tržište i društvo
Porast broja dražbi nekretnina ima šire implikacije za tržište nekretnina i društvo u cjelini. S jedne strane, to pruža priliku kupcima da steknu nekretninu po potencijalno nižoj cijeni dok s druge strane ističe financijske poteškoće s kojima se suočavaju mnogi vlasnici nekretnina, što dovodi do povećane nestabilnosti na tržištu nekretnina.
Za kupce, sudjelovanje na dražbi može biti način da se osigura nekretnina ispod tržišne vrijednosti, no to nosi i rizike. Proces dražbe može biti konkurentan, a bez odgovarajućeg istraživanja, kupci bi mogli platiti previše ili kupiti nekretninu koja zahtijeva značajna ulaganja.
Zanimljivo je primijetiti kako se nekretnine u velikim gradovima, poput Zagreba, Rijeke i Splita, često prodaju već na prvoj dražbi. Interes za ove nekretnine uglavnom dolazi od lokalnih građana, ali i od stranih investitora koji prepoznaju potencijal za daljnji razvoj ili preuređenje. S druge strane, nekretnine u manje atraktivnim i ruralnim područjima često ostaju neprodane i nakon nekoliko krugova dražbi, što dodatno spušta njihove cijene. Ova razlika u potražnji između urbanih i ruralnih sredina odražava se i na tržišnim cijenama, gdje urbane nekretnine i dalje zadržavaju relativno visoku vrijednost unatoč trenutnoj ekonomskoj situaciji.
Zaključak
Porast broja dražbi nekretnina u Hrvatskoj ovog ljeta jasno odražava ekonomske izazove s kojima se mnogi suočavaju. Iako sustav dražbi pruža transparentan i pravedan način rješavanja oduzetih nekretnina, tržišna dinamika čini ga složenim i često nepredvidivim procesom.
Za one koji razmišljaju o sudjelovanju u tim dražbama, važno je pristupiti oprezno, temeljito istražiti i razumjeti rizike. Kako trend dražbi nekretnina nastavlja rasti, bit će zanimljivo vidjeti kako će se tržište razvijati i kakav će utjecaj to imati na širu sliku tržišta nekretnina u Hrvatskoj.